lak

Аналіз результатів опитування

Запорізьким обласним центром соціальних служб у співпраці із Центром гендерної освіти Запорізького національного університету в період з 27 жовтня по 22 листопада 2021 року було проведено анонімне онлайн опитування щодо толерантності до проявів насильства. Дане опитування приурочене до міжнародної акції «16 днів проти насильства», яка щорічно проходить у світі з 25 листопада по 10 грудня.

изображение_viber_2021-11-25_08-35-53-005.jpg

 

Метою опитування був збір та аналіз даних щодо рівня толерантності населення до проявів домашнього насильства та насильства за ознакою статі серед населення; підвищення обізнаності населення щодо проявів насильства. Анкетне опитування проводилось онлайн за допомогою Google-форми, в якому взяли участь 106 осіб. 7,5% опитаних користувачів мали вік 16-18 років; 24,5 % – 18-25 років; 27,4 % – 25-35 років; 15,1 % − 35-45 років; 24,5% – 45-65 років; 0,9 % – 65 років і більше.

Питання були складені за такими аспектами:

- чи можна виправдати домашнє насильство та насильство за ознакою статі;

- чи можуть громадяни ідентифікувати прояви насильства;

- чи пов’язано насильство з алкоголем;

- чи готові громадяни реагувати на прояви насильства, та куди готові звернутись для припинення ситуацій насильства.

За результатом опитування:

▪ 95% відповіли, що домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї. І це дійсно так. Що зазначено в законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;

▪ 34% опитаних не вважають домашнім насильством ситуацію, коли мати голосно кричить на дитину та тягне за руку. Звісно, мати має на це причини, але вона не має права здійснювати психологічне та фізичне насильство по відношенню до своєї дитини. Даній мамі краще звернутись по допомогу до фахівців, які зможуть їй допомогти вирішити проблемні питання.

▪ 16% опитаних вважать, що їм краще не втручатись в ситуацію, коли чоловік ображає/ погано поводиться із власною дружиною; ▪ майже 6% опитаних виправдовує побиття жінки причиною подружньої зради;

▪ 7,5% вважають, що секс – це подружній обов’язок;

▪ 97,2% опитаних вважають, що жінка не може бити чоловіка через зловживання ним алкоголю;

▪ 67,9% вважають, що алкоголізм – це лише каталізатор насильства, і це дійсно так. Не сам алкоголь є причиною насильства. Навіть, коли деякі кривдники позбавлялись залежності і вели здоровий спосіб життя, вони продовжували здійснювати насильство.

▪ 92,5% вважають, що жінка, яку зґвалтували, – постраждала від злочину кримінального характеру та гендерного насильства. Дійсно, такі обставини, як коротка спідниця постраждалої чи пізній час доби, не можуть виправдати злочин.

Майже 75 % опитаних готові звертатись до поліції задля припинення ситуацій насильства. 29 % звернулись би на гарячу лінію з протидії домашньому насильству. Більше результатів можна переглянути в інфографіці. 

Підбиваючи підсумки та враховуючи результати, варто зазначити наступне:

1. Серед опитаних спостерігається досить високий рівень толерантності до проявів домашнього насильства по відношенню до дитини, дружини.

2. 17 із 106 опитаних вважають, що їм не варто втручатись в ситуації насильства, адже це «чужі сімейні справи». Системна байдужість оточуючих/свідків, яка і створює перепону у досягненні в суспільстві нульової толерантності до проявів насильства, може коштувати постраждалим життя.

На жаль, коли стається ситуація домашнього насильства, а зазвичай вона має циклічний характер і відбувається «по колу», постраждала особа не знає куди звернутися за допомогою. Часто постраждала особа знаходиться в складному психологічному чи, навіть, вже депресивному стані, і не розуміє, що їй необхідна допомога, роками терпить образи, побої.

Тому, небайдужа людина може допомогти іншій людині розірвати «коло насильства».

Дякуємо, Всім громадянам, що взяли участь в опитуванні! Ситуації насильства не має виправдання не залежно від того, вона відбувається на вулиці чи в сім’ях, і ким саме воно здійснюється. Вчасне реагування оточуючих на насильство дозволить врятувати життя людині, яка страждає!

У разі потреби звертайтесь за допомогою.

Поліція - 102 (обов’язково повідомляти, що відбувається саме насильство або домашнє насильство); телефон гарячої лінії з попередження насильства 116 123 або 1547;

Запорізький обласний центр соціальних служб - 702-33-18; 239-81-81.

Снимок_отдельного_окна.jpg

Снимок_произвольной_области2.jpg

Снимок_произвольной_области3.jpg

Снимок_произвольной_области6.jpg

Снимок_произвольной_области5.jpg

Снимок_произвольной_области7.jpg