Патронатні вихователі Запорізької області
Запорізький обласний ЦСС
Сьогодні ми хочемо познайомити вас з патронатною вихователькою із Запорізького району. Крістіна Володимирівна, яка працює патронатною вихователькою з 2020 року, погодилася відповісти на наші питання, що дозволять детальніше дізнатися про її діяльність.
- Як Ви вирішили стати патронатним вихователем?
- Я і мій чоловік живемо у невеликому селі, де багато сімей, які потрапили у складні життєві обставини. Іноді ми віддавали дитячі речі, інколи пригощали дітей солодощами, мазали розбиті коліна зеленкою… Ми бачили діток, за якими не доглядають їх батьки. Одного разу нам зателефонували зі служби у справах дітей та запропонували стати патронатною вихователькою та помічником вихователя офіційно, з працевлаштуванням. Ми з чоловіком обговорили це питання і погодилися. Тому що нам не байдуже дивитись на дітей, яким не вистачає батьківської уваги, які недоїдають, вдягнені не за сезоном або взагалі зазнали насильства з боку самих рідних людей. Моя мати вже більше 30 років працює у дитячому будинку «Сонечко», там також працюють дві мої старші сестри. Колись і я хотіла там працювати, бо люблю дітей, тому, думаю, що моя робота патронатним вихователем - за покликанням.
- Як інші члени сім’ї віднеслися до Вашого рішення?
- Ще до прийняття цього рішення ми з чоловіком обговорили це з нашими дітьми. І вони зраділи, що з’явиться більше друзів, буде з ким погуляти, поспілкуватися. Чоловік та діти мене підтримали, і так я стала патронатною вихователькою, а чоловік – моїм помічником.
- Які Ваші функції як патронатної виховательки? Чи допомогло Вам навчання з підготовки патронатних вихователів?
- Навчання дійсно допомогло. Нас навчили, як знайти індивідуальний підхід до кожної дитини, яка пережила стрес, враховуючі її вікові особливості; як створити обставини, які будуть сприяти відновленню внутрішніх ресурсів дитини; як допомогти подолати кризову ситуацію. Також нас ознайомили з правами та обов’язками патронатних вихователів, навчили, як зберігати та підтримувати безпечні стосунки дитини з її біологічною сім’єю та родичами; як формувати нові стосунки, якщо дитину влаштують у нову родину. На жаль, не всі діти повертаються до своїх батьків. Якщо батьки не вирішують свої проблеми за встановлений термін, діти потрапляють до нової прийомної або опікунської родини, або до дитячого будинку сімейного типу. Мої функції як патронатного вихователя – тимчасовий догляд (3-6 місяців), виховання та реабілітація дитини. Я докладаю всіх зусиль, щоб мінімізувати травматизацію дитини, яку забрали від батьків і намагаюсь дати їй почуття безпеки.
- Чи звертались Ви за допомогою під час перебування дітей у Вашій сім’ї?
- Так, зверталась до міждисциплінарної команди. Ця команда створена для допомоги патронатним вихователям. В її склад входять спеціалісти сфери медицини, освіти, психолог, представник поліції, фахівець із соціальної роботи, представник служби у справах дітей. Ми звертались саме до психологів.
- Скільки дітей перебувало в Вашій сім’ї та за яких обставин вони до Вас потрапили?
- У нас було два випадки. У першому – це дві дівчинки 10 та 12 років, вони були у нас три місяці, потім повернулись в свою біологічну родину. У другому – два хлопчика 7 та 9 років, які перебувають у нашій родині четвертий місяць. Батьки цих дітей зловживали алкоголем та, на жаль, не виконували батьківських обов’язків, тому зараз вирішується питання про позбавлення їх батьківських прав.
- Які б Ви могли дати поради людям, які хочуть стати патронатними вихователями?
- Виховання та догляд дітей, які залишилися без батьківського піклування – це дуже відповідальна робота, яка потребує знань, вмінь, переконань та досвіду, а також покликання душі. Тому це не лише благодійна місія, а й серйозна і досить складна робота. Я дуже вдячна тренеру, яка навчила розуміти внутрішній світ скривдженої дитини та знаходити вихід у проблемних ситуаціях.
Якщо ви відчуваєте, що можете приймати та розуміти іншу дитину, якщо можете поділитись своїм сімейним затишком та підготувати її до соціального життя - дійте! Великі зміни починаються з малого. Міняючи світ навколо себе, ви міняєте ситуацію цілої країни.