lak

Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Нагадуємо Вам, що 20 жовтня, проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози, введений Указом Президента України 17 січня 2005 року. З того моменту під гаслом антиракової боротьби в Україні щорічно проводяться заходи, присвячені проблемі онкологічних захворювань молочної залози.

В цей день медичні працівники намагаються акцентувати увагу на стрімкому зростанні показників захворюваності на рак грудей в Україні, на необхідності проведення своєчасної діагностики для раннього виявлення онкологічних патологій. На жаль, саме пізнє виявлення цього захворювання є однією з головних причин високого рівня смертності. Рак молочної залози діагностується в запущених стадіях у чверті українських пацієнток, і половина з них помирає вже протягом першого року після виявлення.

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак, у одних ризик захворювання високий, а у інших - низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки; проте, понад 99% всіх пацієнтів з раком молочної залози - жінки. Фактори, які підвищують ризик захворювання, наступні: вік понад 40 років, спадкова і сімейна схильність, пізня менопауза, ранній початок менструацій (до 12 років), пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність, переривання вагітності, фіброзно-кістозна мастопатія, ожиріння, куріння.

Як і в усьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає в середньому на 1-2% за рік - і в даний час в структурі онкопатології жінок рак молочої залози займає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин в країні виявляється новий випадок раку молочної залози. В цілому, щорічно це захворювання забирає життя понад семи з половиною тисяч жінок нашої країни.

У Запорізькій області за даними реґіонарного канцер – реєстру впродовж 9 місяців 2017 року (порівняно з аналогічним періодом минулого року) кількість випадків захворювання зменшилась з 512 до 483, що привело до зменшення захворюваності з 53,8 до 51,1 на 100 тис. жіночого населення. Найвищий показник захворюваності на 100 тис. жіночого населення у м. Бердянськ - 64,8, у Вільнянському -74,2, Розівському – 62,0 та К – Дніпровському – 60,1 районах.

Понад 30% захворювань на РМЗ сьогодні діагностуються на пізніх етапах – на третій або навіть на четвертій стадії. Жінки надто пізно звертаються до лікаря. Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідності:

- починаючи з 15 років один раз на місяць проводити самообстеження грудей;

- один раз на 2 роки проводити УЗД молочних залоз, а після 40 років – мамографію;

- обов’язково інформувати свого сімейного лікаря про негативну спадковість щодо РМЗ при її наявності;

- по можливості не відкладати народження дитини до 35 років;

- годувати дитину груддю до 9-ти місяців; - уникати стресових ситуацій;

- відмовитись від паління та зловживання алкоголем;

- скорегувати режим праці та відпочинку;

- дотримуватись здорового харчування та слідкувати за вагою.

Пацієнти завжди можуть скористатися методом самообстеження молочних залоз, який дозволяє своєчасно виявити це захворювання.

Самообстеження грудей краще проводити в один і той же день менструального циклу, так як протягом цього періоду в структурі молочної залози та її розмірах відбуваються зміни. Найбільш підходящий час для цієї процедури - 5 - 6-й день від початку менструації, коли молочна залоза знаходиться в розслабленому стані. Починати треба з огляду білизни, далі оглянути молочні залози, потім провести пальпацію молочних залоз у положенні стоячи та лежачи. На завершення провести обстеження сосків молочних залоз.

Для інформування населення з метою профілактики і ранньої діагностики раку молочної залози вважаємо за доцільне широке використання засобів масової інформації, проведення інформаційних заходів (занять, семінарів тощо серед різних верств населення).