Корисна інформація
Наставництво – це добровільна безоплатна діяльність з надання дитині, яка проживає у закладі, індивідуальної підтримки та допомоги, насамперед у підготовці до самостійного життя.
Наставництво є ефективна форма допомоги дітям- сиротам з інтернатних закладів в соціалізації та адаптації їх до самостійного життя. Це дружба між один дорослим та дитиною.
Наставництво – не є сімейною формою виховання. Це емоційна- значуща доросла людина, яка здійснює регулярні зустрічі з дитиною на території закладу (іноді за межами закладу) та сприяє її особистісному та професійному розвитку.
Завдяки наставнику дитина отримує шанс на щасливу долю, а не на ту що передбачено статистикою.
Організація наставництва здійснюється центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання дитини.
Мета наставництва: допомога та підготовка дитини, яка проживає в інтернатному закладі до самостійного життя після виходу з нього.
Завдання наставника:
- допомога у визначенні та розвитоку здібностей дитини, та реалізації її інтересів у професійному самовизначенні;
- надання дитині доступної інформації про її права та обов’язки;
- формування в дитини практичних навичок, спрямованих на адаптацію її до самостійного життя, зокрема щодо вирішення побутових питань, розпорядження власним майном і коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг;
- ознайомлення дитини з особливостями суспільного спілкування та подолання складних життєвих ситуацій. Навчання практичних навичок спілкування.
- сприяння становленню дитини як відповідальної та успішної особистості;
- формування в дитини навичок здорового способу життя.
- Допомога у відчутті впевненості у власних силах, формування культурних і моральних цінностей.
Хто може бути наставником? - може бути повнолітня дієздатна особа, яка пройшла курс підготовки з питань соціальної адаптації дітей та їх підготовки до самостійного життя (проведений Запорізьким обласним центром соціальних служб для сім’ї дітей та молоді), отримала висновок про те,що вона може провадити діяльність з організації наставництва, та уклала договір про наставництво.
Кандидат у наставники подає до центру за місцем проживання такі документи:
- заяву;
- копію паспорта громадянина України;
- висновок про стан здоров’я за формою згідно з додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);
- довідку про наявність чи відсутність судимості, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС.
Нормативно-правові документи регулюючі питання програми наставництва
Постанова КМУ від 4 липня 2017 р. № 465,
Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 2005р. №6