Статистичні матеріали

Аналіз діяльності ЦСССДМ Запорізької області щодо запровадження послуги патронату над дитиною за 2017 рік

На сьогодні в державі відбувається запровадження нової послуги патронату над дитиною, яка передбачає допомогу дітям, які через складні життєві обставини тимчасово не можуть проживати разом з батьками/законними представниками, надання їм та їх сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини. Згідно цього, спеціалісти на місцях повинні знати про альтернативну форму тимчасового влаштування дитини та реалізовувати її на місцевому рівні.

Так, протягом 2017 року спеціалістами ЦСССДМ та надавачами соціальних послуг об’єднаних територіальних громад Запорізької області було охоплено послугами                        1568 сімей, в яких був ризик соціального сирітства (ризик відібрання та відібрання без позбавлення батьківських прав) по відношенню до 3213 дітей

Крім того слід зазначити, що до зазначеної категорії клієнтів, в тому числі, відносяться сім’ї, в яких діти влаштовані до центру соціально-психологічної реабілітації дітей (далі - ЦСПР), оскільки, відповідно до п.13 Типового положення про ЦСПР від 28.01.2004 року №87, до закладу приймаються:

- діти з сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах і
не  в  змозі  подолати  їх  за допомогою власних можливостей, якщо батьки  з певних причин (через тривалу хворобу, інвалідність тощо) не  можуть  забезпечити належного утримання та догляду за дитиною, ухиляються   від   виконання   батьківських  обов’язків,  вживають алкоголь, наркотичні засоби;

- діти,  які залишилися без піклування батьків або осіб, які їх замінюють;

- діти,     які     зазнали     насильства     і     потребують соціально-психологічної допомоги, постраждали від торгівлі дітьми;

- безпритульні діти.

Так, протягом 2017 року до ЦСПР Запорізької області було влаштовано 718 дітей.

Відповідно до прогнозованого показника протягом 2017р. в Запорізькій області було заплановано створення 1 патронатної сім’ї (Михайлівський район) – її не створено. На 2018р. заплановано створення  10 патронатних сімей. Станом на 20.03.2018р. жодної не створено та навіть не має інформації щодо кандидата  в патронатного вихователя.

Звертаємо увагу на виконання прогнозованих показників створення патронатних сімей у 2018р., наданими центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:

1) Новомиколаївський район   (в 8 сім’ях/17 дітей існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 1 дитина;

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 2 дітей;

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 3 дітей (в тому числі 1 дитина з інвалідністю)

2) Запорізький район (5 сімей/13 дітей існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 2 дітей;

3) Приморський район (19 сімей/53 дитини існує ризик соціального сирітства)

-1 патронатна сім’я в якій виховується 1 дитина;

4) Великобілозерський район (10 сімей/33 дитини існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 2 дітей;

5) Веселівський район (11 сімей/15 дітей існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 3 дітей

6) м. Бердянськ(58 сімей/98 дітей існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 3 дітей

7) Більмацький район (10сімей/33 дитини існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 3 дітей

8) м. Запоріжжя (335 сімей/649дітей існує ризик соціального сирітства)

- 1 патронатна сім’я в якій виховується 3 дітей

Ще одним важливим аспектом в роботі за даним напрямком роботи є визначення організації, або закладу, на який покладатимуться функції з організації надання такої послуги.

Станом на 29.12.2017р. серед 25 ЦСССДМ Запорізької області затверджено 18 розпоряджень, проекти-розпоряджень – 1 (ЗМЦСССДМ), питання не вирішено – 6).

 Серед 24 об’єднаних територіальних громад затверджено 10 розпоряджень (Берестівська, Осипенківська, Біленківська, Долинська, Смирновська, Комиш-Зорянська, Преображенська, Малотокмачанська, Гірсівська, Приморська об’єднані територіальні громади).

Назва ЦСССДМ

Визначення соціального закладу/пояснення стосовно не визначення

 

м. Бердянськ

не визначений

м. Енергодар

не визначений 

м. Запоріжжя

Запорізьким МЦСССДМ підготовлено проект рішення голови Запорізької міської ради. На грудень заплановано спільну нараду з міською ССД з метою запропонування та опрацювання проекту з запровадження патронату над дитиною

м. Мелітополь

не визначений

м. Токмак

Відповідно до розпорядження голови Токмацької МДА від 18.12.2017р. №546-р «Про запровадження послуги патронат над дитиною в м. Токмак», міський ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в місті.

Бердянський район

Відповідно до розпорядження голови Бердянської РДА від 16.10.2017р. №454 «Про запровадження послуги з патронату над дитиною у Бердянському районі», районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Василівський район

Відповідно до розпорядження голови Василівської РДА від 03.11.2017р. №446 «Про запровадження послуги з патронату над дитиною», Василівський районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання такої послуги патронату над дитиною в районі.

Великобілозерський район

Відповідно до розпорядження голови Великобілозерської РДА від 03.10.2017р. №446 «Про запровадження послуги з патронату над дитиною», Великобілозерський районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання такої послуги патронату над дитиною в районі.

Веселівський район

Відповідно до розпорядження голови Великобілозерської РДА від 04.12.2017р. №313 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Веселівському районі», районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання такої послуги патронату над дитиною в районі.

Вільнянський район

Відповідно до розпорядження голови Вільнянської РДА від 12.12.2017р. №614 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Вільнянському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Гуляйпільський район

Відповідно до розпорядження голови Гуляйпільської РДА від 27.11.2017р. №342 «Про визначення закладу, на який покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною» Гуляйпільський районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Запорізький район

не визначений

Камянсько-Дніпровський район

Відповідно до розпорядження голови Кам’янсько-Дніпровської РДА від 13.12.2017р. №443 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Кам’янсько-Дніпровському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Більмацький район

Відповідно до розпорядження голови Більмацької РДА від 05.10.2017р. №342 «Про покладання обов’язків з організації надання соціальних послуг щодо запровадження патронату над дитиною» Більмацький районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Мелітопольський район

Відповідно до розпорядження голови Мелітопольської РДА від 27.11.2017р. №521 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Мелітопольському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Михайлівський район

Відповідно до розпорядження голови Новомиколаївської РДА від 02.11.2017р. №325 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Михайлівському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Новомиколаївський район

Відповідно до розпорядження голови Новомиколаївської РДА від 20.06.2017р. №213 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Новомиколаївському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Оріхівський район

не визначений

Пологівський РЦ

Відповідно до розпорядження голови Новомиколаївської РДА від 26.12.2017р. №490 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Пологівському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Приазовський район

Відповідно до розпорядження голови Приазовської РДА від 03.10.2017р. №314 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Приазовському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Приморський РЦ

Відповідно до розпорядження голови Приморської РДА від 25.10.2017р. №810 «Про запровадження послуги патронату над дитиною у Приморському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Розівський РЦ

 

Відповідно до розпорядження голови Розівської РДА від 24.11.2017р. №476 «Про запровадження послуги патронату над дитиною та визначення закладу, на який покладаються функції з організації надання такої послуги» Розівський районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Токмацький РЦ

Відповідно до розпорядження першого заступника голови Токмацької РДА від 04.12.2017р. №395 «Про запровадження послуги патронату над дитиною та визначення закладу, на який покладаються функції з організації надання такої послуги» Токмацький районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

Чернігівський РЦ

не визначений

Якимівський РЦ

Відповідно до розпорядження голови Якимівської РДА від 12.12.2017р. №576 «Про покладання послуги патронату над дитиною у Якимівському районі» районний ЦСССДМ визначається тією установою, на яку покладаються функції з організації надання послуги патронату над дитиною в районі.

За підсумком моніторингу щомісячної звітності про кандидатів в патронатні вихователі та проведених рекламно-інформаційних заходів спостерігається великий об’єм роботи інформаційного спрямування але, враховуючи відсутність результату, а саме, кандидатів в патронатні вихователі, є пересторога про невідповідність насправді поданої інформації та проведеної практичної роботи.

  За результатами інформаційної кампанії за 2017р. виявлено ряд типових помилк при заповненні відповідного звіту:

  1. відсутність при посиланні на статтю в газеті назви газети, статті, номеру та дати виходу;
  2. при розповсюдженні плакатів, листівок не вказується кількість розповсюдженого поліграфічного матеріалу, місце де було розповсюджено друковану продукцію та хто є отримувачем.
  3. при проведенні бесід, лекцій, нарад, семінарів не зазначається тематика, цільова аудиторія, місце проведення та кількість учасників.
  4. в звіті вказують розповсюдження буклетів, які не мають відношенню до послуги патронату (наприклад: 40 буклетів «Стань наставником. Зміни життя дитини!»).

Варто зазначити, що змістовною та різноплановою є робота, яка проводиться в даному напрямку наступними центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:  Енергодарським міським, Василівським, Пологівським районними: публікації в газетах, в соціальних мережах, на сайтах адміністрацій, районних газет; проводились вуличні акції, соціальні опитування, наради, бесіди, лекції, розміщення оголошень на стендах в різноманітних установах, розповсюдження плакатів та листівок  під час вуличних акцій, в сільських та  селищних радах, в інших державних установах.

Наступні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді переважно використовували одну й ту саму форму роботи протягом року, крім того Бердянським міським ЦСССДМ обрано недоцільну цільову аудиторію для проведення рекламно-інформаційної кампанії з питань запровадження послуги патронату над дитиною.

  1. Бердянський міський ЦСССДМ: лекція в жіночій консультації – не доцільно, одне й те саме протягом року
  2. Токмацький міський ЦСССДМ: вулична акція – ода й та сама форма роботи протягом року
  3. Бердянський, Кам’янсько-Дніпровський, Токмацький, Чернігівський районний ЦСССДМ: розповсюдження буклетів – необхідно підкріплення іншими формами роботи
  4. Розівський районний ЦСССДМ: бесіди та розповсюдження рекламно-інформаційних матеріалів. –– необхідно підкріплення іншими формами роботи