Статистичні матеріали

 

 

 Здійснення соціальної роботи з учасниками АТО та їх сім’ями

протягом 2017 року

Одним із пріоритетних напрямів діяльності ЦСССДМ є надання соціальної підтримки учасникам АТО та членам їх сімей.

На виконання Указу Президента України від 18.03.2015 №150 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції» та відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №573 «Про затвердження Загального положення про центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді» на центри соціальних служб покладено завдання соціальної та/або психологічної підтримки учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, організації надання їм допомоги з урахуванням визначених потреб.

Станом на 20.12.2017р. (протягом 2015-2017рр) фахівцями ЦСССДМ та надавачами соціальних послуг ОТГ отримано інформацію стосовно 10007 учасників АТО, при цьому, за даними Департаменту соціального захисту населення ЗОДА, станом на 07.12.2017, до територіальних органів соціального захисту населення звернулись 11182 учасника АТО. Фахівцями ЦСССДМ та надавачами соціальних послуг ОТГ відвідано 7741 сім’я учасників АТО, оцінку потреб здійснено в 7633 сім’ях/особах.

Динаміку кількісних даних протягом 2015-2017 років можна побачити в Діаграмі 1. Вказані дані свідчать про те, що загальна кількість учасників АТО були демобілізовані протягом 2015 та 2016 років; протягом 2017 року кількість учасників АТО, які звертались до УСЗН значно менше, ніж протягом минулого, 2016 року. Дані охоплення соціальною роботою ЦСССДМ та представниками ОТГ відповідні.  Так, протягом 2015 року до ЦСССДМ надійшла інформація стосовно 4076 учасниках АТО, протягом 2016 року до ЦСССДМ та ОТГ надійшла інформація стосовно 8470 учасниках АТО, що на 107% більше, ніж протягом 2015 року. Протягом 2017 року інформацію отримано стосовно 10007 особах. Даний показник збільшився на 18%, в порівнянні із 2016 роком.

Діаграма 1.

diagr1.jpg

Відповідно, враховуючи загальні тенденції в країні стосовно мобілізації в 2014-2016 роках, часткової мобілізації після цього, та вище надані дані, можна зробити висновок: загальна кількість учасників АТО, яким надавались соціальні послуги, звертались/були охоплені протягом 2015-2016 років. Тенденція, що спостерігається – протягом 2018 року їх кількість буде меншою від кількості осіб, охоплених протягом 2017 року.

При аналізі загальної кількості учасників АТО, які звернулись до територіальних УСЗН щодо реалізації свого права на встановлення статусу та користування пільгами відповідно до Закону України «Про статус ветерані війни, гарантії їх соціального захисту» по Запорізькій області виявлено, що 40% від загальної кількості учасників АТО Запорізької області проживають в м.Запоріжжя (додаток 1). За даними звітів на лист ЗОЦСССДМ № 796/03 від 18.05.2016р., станом на 20.12.2017р., Запорізький міський ЦСССДМ має найнижчий відсоток відвідувань сімей із загальної кількості отриманої інформації стосовно учасників АТО відвідано 47% (1782 сім’ї з 3822). Даний показник пояснюється тим, що центром налагоджено продуктивну взаємодію із УСЗН, який щомісячно надає списки учасників АТО, але, зважаючи на велику завантаженість, спеціалісти не встигають обійти усі сім’ї, що проживають на території                          

м. Запоріжжя. Зазначимо, що робота стосовно надання соціальних послуг учасникам АТО та їх сім’ям даним центром триває.

Центри, що не забезпечують охоплення відвідуванням 100% сімей учасників АТО:

  • Енергодарський міський ЦСССДМ – відвідано 90% сімей учасників АТО;
  • Бердянський районний ЦСССДМ – відвідано 79%;
  • Гуляйпільський районний ЦСССДМ – відвідано 87%;
  • Оріхівський районний ЦСССДМ – відвідано 92%;
  • Приазовський районний – відвідано 93%;
  • Токмацький районний – відвідано 95%;
  • Якимівський районний ЦСССДМ – відвідано 74%.

До того, важливо зазначити, що даний показник має задовільні результати Берестівська ОТГ:                   з 32 сімей стосовно яких надійшла інформація відвідано 12, що складає 38% від загальної кількості.

За даними відомчого статистичного звіту, протягом 2017 року центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та ОТГ отримано інформацію стосовно 3365 сімей учасників антитерористичної операції, з яких охоплено соціальними послугами 3246 сімей/осіб з числа учасників антитерористичної операції, що складає 96%. З них, оцінку потреб здійснено в 3052 сім’ях/особах. Під соціальним супроводом перебувало 61 сім’я/особа. Протягом минулого, 2016 року, соціальною роботою охоплено 4610 осіб/сімей учасників АТО.

 Каскад надання соціальних послуг сім’ям учасників АТО протягом 2017 року можна побачити в Діаграмі 2.

Діаграма 2.

diagr2.jpg

Протягом 2017р., результатами наданих соціальних послуг даній категорії клієнтів є (Діаграма 3):

  • 535 сім’ям/особам надано юридичну допомогу;
  • 103 особи працевлаштовано;
  • 22 особи влаштовано до закладів освіти;
  • 60 сім’ям/особам організовано лікування;
  • 123 сім’ям/особам організовано оздоровлення;
  • 137 сім’ям/особам сприяли вирішенню житлово-побутових проблем, у т.ч. поліпшення житлових умов;
  • 459 особам/сім’ям налагоджено зв’язки з членами родини, громадою;
  • 9 особам сприяли щодо отримання/ відновлення реєстрації за місцем проживання/ перебування;
  • 160 сім’ям/особам надано гуманітарну допомогу;
  • 425 сім’ям/особам сприяли в оформленні/ відновленні документів, у т.ч. для призначення соціальних виплат;
  • 1665 сім’ям/особам надано психологічну допомогу.

У відсотковому співвідношенні результати надання соціальних послуг виглядають наступним чином (Діаграма 3).

Слід зазначити, що спеціалістів ЦСССДМ сприяють та ініціюють розгляд питання в волонтерських та громадських організаціях щодо організації грошової допомоги учасникам АТО та їх сім’ям, допомоги

щодо харчування та задоволення першочергових потреб, в т.ч. медичних. Крім того, волонтерами та громадськими  організацями організовуються та проводяться оздоровчі, культурно-розважальні заходи (екскурсії) для сімей учасників АТО.

Зазначимо, що як правило, учасники АТО та члени їх сімей звертаються саме за психологічною допомогою (45%). Крім того, спеціалісти ЦСССДМ та надавачі соціальних послуг ОТГ надають юридичну допомогу (14%), сприяють в оформленні документів (12%) та налагоджують зв’язки із членами сім’ї/громади (12%). Вказані дані свідчать про те, що найактуальнішим питанням для військовослужбовців-учасників АТО та членів їх сімей є саме отримання психологічної допомоги.

 Діаграма 3.

diagr3.jpg

Слід зазначити, що аналіз організації надання психологічної підтримки сімей учасників антитерористичної операції центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та спеціалістами ОТГ Запорізької області показав наступні результати. За даними відомчого статистичного звіту, протягом 2017 року, в міських та районних ЦСССДМ працювали 258 спеціалістів (без урахування технічних працівників та обслуговуючого персоналу), з яких 16 практичних психологів:

  • міські ЦСССДМ: 12 психологів
  • районні ЦСССДМ: 4 психологи

Психологічну підтримку та допомогу саме учасникам АТО та членам їх сімей надають 10 психологів, а також 5 спеціалістів, які мають іншу посаду, але мають психологічну освіту. До того ж, спеціалісти Бердянського та Токмацького районних ЦСССДМ працюють з даною категорією на території Осипенківської та Остриківської ОТГ відповідно.

Крім того, до роботи з даною категорією клієнтів ЦСССДМ та ОТГ залучають волонтерів-психологів. А саме, станом на кінець 2017 року до надання психологічної допомоги залучено 10 спеціалістів БО «БФ Карітас Запоріжжя», Долинського КДНЗ «Мрія», всеукраїнської асоціації фахівців з подолання кризових наслідків, психоневрологічного диспансеру.

Як позитивний досвід роботи з даного напрямку є те, що три представники мережі ЦСССДМ (Якимвський, Веселівський районні та обласний ЦСССДМ) надають психологічну підтримку в рамках впровадження короткотривалого психотерапевтичного методу СЕТА, що діє в рамках науково-дослідницького проекту Національного Університету «Києво-Могилянська академія» спільно з Університетом ім.Джонса Хопкінса.

Відмічаємо діяльність Запорізького та Мелітопольського міських ЦСССДМ регіону, які надають групові послуги учасникам АТО та членам їх сімей.

Так, в рамках Запорізької міської програми щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції, психологи Запорізької філії Громадської організації «Всеукраїнська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій» при Запорізькому міському ЦСССДМ проводять

соціально-психологічну реабілітацію учасників АТО та членів родин учасників бойових дій. Залучені психологи проводять групові (консультації, тренінги, семінари, лекції) та індивідуальні консультації

учасникам АТО та членам їх родин, які спрямовані на ресоціалізіцію та психологічну реабілітацію. Протягом 2017 року було проведено 24 групових заходів, охоплено 319 осіб, з них 91 учасників АТО, 158 членів сім’ї, 56 дітей та 14 осіб інших категорій сімей.

Спеціалістами Мелітопольського міського ЦСССДМ, в рамках надання соціальних послуг зазначеній категорії, проведено 5 тренінгів для учасників АТО та дорослих членів їх родин, якими охоплено 54 особи, а також групові заняття для дітей із сімей учасників АТО, а саме: 2 творчі майстерні (охоплено 25 дітей), 6 психологічних заняття з арт-терапії (охоплено 53 дитини), 3 тренінги «Успішне спілкування», «Вчимося розуміти інших», «Толерантність» (охоплено 20 дітей), 2 майстер-класи (охоплено 20 дітей).

В рамках реформування у сфері місцевого самоврядування та організацією надання соціальних послуг в територіальних громадах, наголошуємо на необхідності налагодження взаємодії із надавачами соціальних послуг в діючих ОТГ стосовно окремих категорій клієнтів, зокрема, учасників АТО та членів їх сімей.

Рекомендуємо проведення систематичних нарад із надавачами соціальних послуг об’єднаних територіальних громад, до яких обов’язково включити питання організації надання соціально-психологічної підтримки учасників АТО та членів їх сімей, проблемних питань, що виникають в процесі роботи з даною категорією клієнтів та шляхів їх вирішення тощо.

 

Інформація стосовно організації роботи ОТГ з учасниками АТО та членами їх сімей, 2017 рік:

 

ОТГ

Надання щомісячного звіту стосовно соціальної роботи із учасниками АТО

Надано статистичний звіт

Кількість учасників АТО, щодо яких надійшла інформація, відповідного до статистичного звіту

Кількість сімей (осіб) учасників АТО, охоплених соціальними послугами, відповідного до статистичного звіту

1

Берестівська  ОТГ

+

+

32

32

2

Осипенківська ОТГ

+

+

10

10

3

Комиш-Зорянська ОТГ

+

+

39

39

4

Смирновська ОТГ

+

+

7

7

5

Веселівська ОТГ

+

+

72

72

6

Біленьківська ОТГ

+

+

43

43

7

Долинська ОТГ

+

+

73

73

8

Комишуваська ОТГ

-

-

-

-

9

Таврійська ОТГ

-

+

10

1

10

Преображенська ОТГ

-

+

66

10

11

Малотокмачанська ОТГ

-

+

0

0

12

Воскресенська ОТГ

-

+

0

0

13

Гірсівська ОТГ

+

+

3

3

14

Ботіївська ОТГ

+

+

5

5

15

Приморська ОТГ

+

+

39

39

16

Остриківська ОТГ

+

+

12

12

За результатами моніторингу організації роботи ОТГ з учасниками АТО та членами їх сімей протягом 2017 року, рекомендуємо налагодити роботу стосовно надання соціально-психологічної допомоги сім’ям учасників АТО Малотокмачанській та Воскресенській сільським об’єднаним територіальним громадам, а також, Таврійській та Преображенській сільським ОТГ, відповідно до чинного законодавства.

Відповідно, ЦСССДМ, на території яких діють ОТГ (станом на 01.02.2018 в Запорізькій області діє 36 ОТГ) рекомендуємо в ході проведення нарад із надавачами соціальних послуг проводити роз’яснення стосовно необхідності, алгоритму роботи з даною категорією, а також обговорення діючих нормативно-правових актів, що регламентують роботу за напрямом.

 

 

 

Висновки та рекомендації:

  1. Енергодарському, Запорізькому міському, Бердянському, Токмацькому, Гуляйпільському, Приазовському, Якимівському районним ЦСССДМ забезпечити 100% відвідування сімей учасників АТО, надання їм допомоги відповідно потреб.
  2. Відзначити роботу Запорізького та Мелітопольського міських ЦСССДМ.
  3. Проводити методичну та роз’яснювальну роботу щодо соціального патронажу учасників АТО та членів їх сімей з надавачами соціальних послуг в об’єднаних територіальних громадах.
  4. До здійснення соціальної роботи та сприяння вирішення проблемних питань сімей учасників АТО рекомендуємо залучати окремих волонтерів, волонтерські групи та об’єднання, громадські та релігійні організації, групи підприємців тощо
  5. Малотокмачанській, Воскресенській, Таврійській та Преображенській сільським об’єднаним територіальним громадам, налагодити роботу стосовно надання соціально-психологічної допомоги сім’ям учасників АТО відповідно до чинного законодавства.