Статистичні матеріали

 

 

 

Здійснення соціальної роботи із внутрішньо переміщеними особами

протягом 2017 року

Відповідно ст.1 чинного Закону України від 20.10.2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру».

Уже майже 3 роки як Мінсоцполітики і, зокрема, фахівці ЦСССДМ, працюють над вирішенням соціальних проблем людей, які внаслідок тимчасової окупації Криму та збройної агресії на Сході України вимушені були покинути свої домівки і переміститися на підконтрольну територію України. Однак, питання це і досі не втратило гостроти і актуальності. Станом на 9 січня 2018 року, за даними Міністерства соціальної політики, загалом по України взято на облік 1 492 100 переселенців або 1 218 002 сім’ї з Донбасу і Криму.

У зв’язку із цим, виникають проблеми, пов’язані з виникненням вимушеного переміщення, а саме, збільшення навантаження на регіональні ринки праці, зайнятості, охорони здоров’я, психологічної реабілітації, доступу до освіти, культури тощо.

Крім того, можна виділити низку проблемних питань та викликів, які є спільними для багатьох переселенців, однак ситуація кожної окремої внутрішньо переміщеної особи зумовлюється конкретними особистими обставинами.

Зазначимо, що переселенці із Сходу України в інших регіонах зіштовхуються не тільки із питаннями облаштування життя на новому місці, але й із різністю соціокультурного сприйняття, мовних питань, різними моделями поведінки, моральними та політичними переконаннями тощо.

Враховуючи довготривалість проведення антитерористичної операції, надання соціальної допомоги постраждалим від збройного конфлікту, зокрема внутрішньо переміщеним особам, переходить від вирішення нагальних першочергових потреб у вирішення поточних та довготривалих, пов’язаних із інтеграцією таких осіб в приймаючу громаду. Тобто, наразі, головними проблемами ВПО залишається  вирішення питань місць проживання (стосовно тих осіб, які наразі перебувають в місцях компактного поселення, тобто пошук житла для довготривалого проживання), питання зайнятості та самозайнятості, організації медичного обслуговування та освіти тощо.

За даними Департаменту соціального захисту населення ЗОДА, станом на 04.01.2018р., в Запорізькій області обліковано 42200 сімей або 54264 осіб, які  переміщені з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції у Запорізькій області (дані в розрізі міст та районів додаються).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №573 «Про затвердження Загального положення про центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді» на центри соціальних служб покладено завдання соціальної та/або психологічної підтримки учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, організації надання їм допомоги з урахуванням визначених потреб.

Відповідно даних статистичного звіту, протягом 2017 року до районних, міських центрів соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, об’єднаних територіальних громад Запорізької області надійшли повідомлення та звернулись 1607 сімей та осіб з числа вимушено переміщених, із них в 1497 сім’ях / особах здійснено оцінку потреб дитини та її сім’ї, що складає 93%. За результатами оцінки потреб виявлено 669 сімей / осіб (в яких               886 дітей), які опинились в складних життєвих обставинах. Під соціальним супроводом перебувало 100 сімей. Протягом 2016 року ЦСССДМ роботою охоплено 1887 сімей/осіб зазначеної категорії, в яких 1833 дитини, що на 15% більше, ніж минулого року.

Моніторинг надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам з моменту прибуття їх до Запорізької області (Діаграма 1):

  • кількість охоплених осіб в 2016 та 2017 роках майже вдвічі менша, ніж на початку внутрішнього переміщення, що пояснюється тим, що загальна частина людей покидали Донецьку та Луганську область, АР Крим саме в 2014-2015 роках. А саме, протягом 2014 року роботою охоплено 3108 сімей/осіб, протягом 2015 року – 3150 сімей/осіб, протягом 2016 – 1887 сімей/осіб, протягом 2017 – 1607 сімей осіб (Діаграма 1);
  • в категорію внутрішньо переміщені особи 2016 та 2017 років, як правило, входять ті особи/сім’ї, які проживають на території приймаючої громади більше року-двох років, та звертаються до ЦСССДМ повторно з метою вирішення поточних питань (влаштування дитини до школи, вирішення питань щодо соціальних виплат, отримання гуманітарної допомоги тощо).

          

                                     Діаграма 1.

diagrvpo1.jpg

Всі родини, з якими проводилась робота, були поінформовані щодо можливості вирішення хвилюючих питань за допомогою центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, надано комплекс можливих соціальних послуг. А саме, в результаті наданих соціальних послуг протягом 2017 року:

  • 341 сім’ї/особі сприяли в оформленні/ відновленні документів, у т.ч. для призначення соціальних виплат (що складає 34% від загальної кількості результатів);
  • 381 сім’ї/особі надано гуманітарну допомогу (засоби гігієни, продукти харчування, канцелярське приладдя, одяг, взуття тощо) (складає 15%);
  • дітей з 27 сімей влаштовано до закладів освіти (1%);
  • 247 сімей отримали юридичну допомогу (9%);
  • 882 сім’ї/особи отримали психологічну допомогу (34%);
  • 36 сім’ям/особам задоволено потреби щодо організації лікування (1%);
  • 50 сім’ям/особам задоволено потреби щодо організації оздоровлення (2%);
  • 74 сім’ям/особам сприяли вирішенню житлово-побутових проблем, у т.ч. поліпшенню житлових умов (3%);
  • 170 сім’ям/особам задоволено потреби щодо налагодження зв’язків з членами родини, громадою (7%);
  • 15 сім’ям/особам задоволено потреби щодо отримання/відновлення реєстрації за місцем проживання/перебування (1%);
  • 45 особам надана допомога щодо працевлаштування (2%);
  • 322 сімей/осіб направлено до закладів соціального обслуговування, охорони здоров’я, системи соціального захисту, НГО (12%).

Діаграма2.

diagrvpo2.jpg

Крім того, зазначимо, що станом на 01.01.2018 року, на території Запорізької області перебуває          10 прийомних сімей (19 дітей) та 4 дитячих будинків сімейного типу (27 дітей) вимушених переселенців.

За даними моніторингу основних показників діяльності щодо надання соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам/сім’ям (Додаток 1) виявлено наступне:

  • В порівнянні із аналогічним періодом минулого року, значно зменшились показники здійснення соціальної допомоги:

- Бердянського міського ЦСССДМ, а саме протягом 2016 року охоплено 394 сім’ї/особи, протягом 2017 року – 11;

- Василівського районного ЦСССДМ, а саме протягом 2016 року охоплено 231 сім’ї/особи, протягом 2017 року – 85.

  • Михайлівським районним ЦСССДМ протягом 2016-2017 років соціальною роботою не охоплено жодної особи з числа ВПО.

Звертаємо увагу на те, що ЦСССДМ надано завдання стосовно проведення оцінки та визначення потреб усіх внутрішньо переміщених дітей, відповідно листа Міністерства соціальної політики №9765/0/2-17/37 від 11.05.2017 року «Про реалізацію Закону України від 26.01.2016 №936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми»» та листа ЗОЦСССДМ від 07.06.2017 року №728/03.

Відмічаємо позитивну практику Енергодарського, Мелітопольського та Запорізького міських ЦСССДМ.

Так, на базі Енергодарського міського ЦСССДМ для переселених громадян, які мешкають в м.Енергодар організовано зустрічі групи взаємопідтримки «Надія». Групу веде волонтер-психолог, який в рамках групи проводить вправи на зняття напруги, формування  навичок позитивного настрою та погляду в майбутнє. Протягом 2017 року проведено 6 зустрічей, якими охоплено 29 осіб.

Фахівцями Мелітопольського міського ЦСССДМ протягом 2017 року проведено 11 тренінгів, лекційно-тренінгових занять, якими охоплено 90 внутрішньо переміщених осіб, а також 5 тренінгів та 1 творчу майстерню для 48 дітей із сімей ВПО. Відповідні заходи були проведені на базі територіального штабу м. Мелітополь та Мелітопольського району з питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованих територій та районів проведення антитерористичної операції, Мелітопольської дитячої бібліотеки «Мальвіна» та на базі Мелітопольського міського ЦСССДМ.  

Спеціалістами Запорізького міського ЦСССДМ проводиться системна робота (1 раз на тиждень), з профілактики негативних явищ, в усіх місцях компактного проживання ВПО. Всі сім’ї отримують послуги відповідно потреб. За необхідністю, спеціалісти переадресовують сім’ї до благодійних фондів щодо отримання гуманітарної допомоги. Протягом 2017 року, спеціалістами ЗМЦСССДМ проведено            48 бесід та групових заходів різного направлення, якими охоплено 630 осіб зазначеної категорії.

Крім того, відзначаємо активну діяльність Мелітопольського районного ЦСССДМ (протягом 2017 року 339 ВПО), а також збільшення кількості клієнтів з числа ВПО:

- Новомиколаївського районного ЦСССДМ: протягом 2016 року 5 клієнтів, протягом 2017 року – 231 клієнт, що пов’язано із виконанням завдання стосовно перевірки фактичного місця проживання внутрішньо переміщених осіб з метою подовження або скасування виплат адресної державної допомоги, що здійснюється спільно з УСЗН;

Якимівського районного ЦСССДМ: протягом 2016 року роботою охоплено 47 сім’ї/особи, тоді як в 2017 році, вдвічі більше, 83 сім’ї/особи.

Зазначимо, що з метою інтеграції до приймаючої громади, фахівці ЦСССДМ запрошують внутрішньо переміщених осіб до соціокультурних заходів, які організовують самостійно або спільно з іншими організаціями (наприклад, новорічні свята, день захисту дітей, день сім’ї тощо).

Не можемо обійти увагою один з найгостріших та найактуальніших питань. У зв’язку із децентралізацією та передачею частини клієнтів до об’єднаних територіальних громад, наголошуємо на необхідності налагодження взаємодії із надавачами соціальних послуг в діючих ОТГ стосовно внутрішньо переміщених осіб. Рекомендуємо в рамках проведення систематичних нарад із надавачами соціальних послуг об’єднаних територіальних громад включити питання стосовно роз’яснень актуальності здійснення соціальної роботи із внутрішньо переміщеними особами, алгоритмом надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам, можливих проблемних питань стосовно організації надання соціально-психологічної підтримки учасників АТО та членів їх сімей та шляхів їх вирішення тощо.

Зазначимо, що станом на 31.12.2017 року в Запорізькій області вибори пройшли в 36 громадах, ще в 6 громадах заплановано проведення виборів наприкінці квітня 2018 року.

Відповідно наданих статистичних звітів до ЗОЦСССДМ за 2016-2017 роки, можна зазначити наступне (Додаток 1):

  • Звіт за 2017 рік надано Берестівською, Осипенківською ОТГ (Бердянський район), Смирновською, Комиш-Зорянською ОТГ (Більмацький район), Веселівською ОТГ, Біленьківською, Долинькою ОТГ (Запорізький район), Таврійською, Преображенською, Малотокмачанською ОТГ (Оріхівський район); Воскресенською ОТГ (Пологівський район), Ботіївською, Гірсівською ОТГ (Приазовський район), Приморською ОТГ, Остриківською ОТГ (Токмацький район);
  • Деякі громади взагалі не працювали із внутрішньо переміщеними особами (за даними звітів): Смирновська та Воскресенська ОТГ протягом 2016-2017 року;

Осипенківська та Малотокмачанська ОТГ – протягом 2017 року, звіти за минулий рік відсутні. Звертаємо Вашу увагу на те, що категорія «внутрішньо переміщені особи» наразі є актуальною та потребує уваги надавачів соціальних послуг;

  • Інші вищеперераховані ОТГ протягом 2017 року надавали соціальні послуги від 1 сім’ї (Преображенська ОТГ) до 38 осіб/сімей з категорії ВПО (Комиш-Зорянська ОТГ);
  • Як правило, результатами надання послуг є психологічна допомога (30% від усіх результатів), гуманітарна допомога (21% від усіх результатів), сприяння в оформленні/ відновленні документів, у т.ч. для призначення соціальних виплат (18% від загальної кількості результатів) та інше.

Висновки та рекомендації:

  1. Відзначити роботу Енергодарського, Мелітопольського та Запорізького міських ЦСССДМ.
  2. Бердянському міському ЦСССДМ, Василівському районному ЦСССДМ актуалізувати роботу з внутрішньо переміщеними особами, що проживають на відповідній території, відповідно їх потреб.
  3. Михайлівському районному ЦСССДМ налагодити роботу щодо надання соціальних послуг внутрішньо перемішеним особам, особливо сім’ям де є діти, відповідно чинного законодавства.
  4. Районним центрам, на території яких діють ОТГ, провести методичні дні стосовно роз’яснень актуальності здійснення соціальної роботи із внутрішньо переміщеними особами, механізму реалізації надання соціальних послуг сім’ям ВПО тощо.
  5. Усім ЦСССДМ забезпечити виконання листа Міністерства соціальної політики №9765/0/2-17/37 від 11.05.2017 року «Про реалізацію Закону України від 26.01.2016 №936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми»» та листа ЗОЦСССДМ від 07.06.2017 року №728/03.