Завжди приємно чути, коли історії закінчуються добре
Кам'янсько-Дніпровський РЦСССДМ
Вересень, 2016
Ця історія трапилась восени минулого року. До РЦСССДМ, у телефонному режимі, надійшло повідомлення від класного керівника 10-Б класу школи НВК про дитину, яка постраждала від жорстокого поводження. Після чого, класний керівник дівчинки, К.І., вже з доповідною звернулась до адміністрації школи, стосовно проблемної ситуації, яка склалась у стосунках між донькою - Крістіною та її батьками. Крістіна розповіла, що під час сварки батьків вона намагалась захистити матір, та отримала стусана від свого вітчима. Також, повідомила, що останній час вона не жила вдома і не відвідувала навчальний заклад, пояснюючи це тим, що батьки зловживають спиртними напоями, вчиняють бійки між собою і вона не може знайти спільної мови з ними. У Крістіни почались непорозуміння з матір׳ю.
Мати дівчини – Н.М. жила зі своїм співмешканцем А.О., який є біологічним батьком молодших дітей - Олександра та Вікторії.
Н.М. не надавала дитині належного догляду, не приділяла достатньої уваги, не цікавилась її навчанням та не купувала доньці необхідні речі. Внаслідок цього, дівчина стала агресивною, озлобленою і почала робити усе навмисно. В сім’ї почалися нескінченні сварки...
Коли в справу втрутився фахівець із соціальної роботи, ситуація в родині була вже напруженою. Змучені постійними сварками і доріканнями, члени родини, здавалося, втратили надію. Найстрашніше, що найбільше страждають діти. Крістіні, Олександру та Вікторії був потрібен належний догляд, материнська увага, тепло, любов, а за сварками в родині і зловживанням спиртними напоями батьків, їм цього не вистачало.
В результаті, за заявою матері Н.М., Крістіна була влаштована до Мирненського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Перед фахівцем було важке завдання – примирити двох рідних людей – мати та доньку та повернути дівчину до дому. Спочатку роботи з сім’єю фахівець із соціальної роботи визначив для себе та членів родини відповідний алгоритм дій, які були спрямовані на поліпшення взаємин між членами родини, вирішення конфліктних ситуацій. Наступним кроком було надання комплексу соціальних послуг, спрямованих на профілактику зловживання алкоголю, ведення здорового способу життя, формування навичок відповідального батьківства. Батькам роз’яснювались їх права та обов’язки, права дітей, можливі наслідки щодо ухиляння виконання батьківських обов’язків. Робота з сім’єю потребувала постійного контролю та втручання з боку фахівця, батьки продовжували зловживати алкоголем, матір неодноразово залишала дітей уходила у невідомому напрямку, не реагували на зауваження спеціаліста, продовжували вести аморальний спосіб життя. Під час планового відвідування сім'ї, комісія у складі: директора Центру, дільничого інспектору, представника служби у справах дітей та медичного працівника встановила, що А.О. та Н.М. за зовнішніми ознаками перебували у стані алкогольного сп'яніння та цьому навіть не заперечували. Комісія прийшла до висновку, що перебування дітей в родині становить безпосереднью загрозу їх життю та здоров'ю. Батькам негайно було запропоновано пройти «Алкотест –Драгер», внаслідок чого «небезпечні» промілі були встановлені. На позачерговому засіданні комісії ССД, терміново було розглянуто питання щодо відібрання двох малолітніх дітей у батьків, але без позбавлення батьківських прав. Тому, згідно розпорядження голови районної державної адміністрації діти, все ж таки, були відібрані.
Це було великим ударом для батьків, і пізніше, вони зрозуміли свої помилки та виявили бажання повернути дітей до дому. Однією з основних вимог до батьків було - пройти повний курс лікування від алкогольної залежності у Запорізькому наркологічному диспансері, і вони все ж таки, на це зважились.
Обмислюючи свої дії та помилки, у родину потроху почав повертається спокій та порозуміння. Крістіна, Олександр та Вікторія тепер знаходяться вдома. Більше не чутно сварок та лайок. Діти нагодовані, чисто вдягнені та спокійні. На даний час, робота з сім'єю продовжується, бо є ще деякі невирішені питання.
Ось так вчасна допомога фахівця із соціальної роботи може дати рідним людям змогу зрозуміти й почути один одного та вирішити складні життєві обставини. Не дивлячись на всі негаразди, що трапляються в нашому житті, такі позитивні результати надають сил і оптимізму для подальшої роботи спеціалістам системи Центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.